Make your own free website on Tripod.com

SOUTH OLDHAM LITTLE LEAGUE

 

Ph: 502-243-3345      Email: SOBaseball@msn.com       P.O. Box 189 Crestwood, KY 40014

 

 

 

2005 South Oldham Little League All-Stars

MACHINE PITCH

7 year olds - Team A

Head Coach:  Brooks Finneseth

T. C. Falkner                Nick Caswell            Emma Leskody        Nathan Straker            Sam Karem           

Andrew DeLeon            Gunnar Finneseth    Gregory Fischer        Sam Riemer            Jake Ballard

Brian O'Neil                Duncan Gibbs           

 

7 Year olds - Team B

Head Coach:  Rusty Mays

Russell Jackel            Jameson Kercell            Jeremy Renner            Aiden Skeeters            Kyle Knies

Jack Stewart               Drew Hobbs                    Andrew Byers            Michael Higgins            Jackson Mays

Trent Stigler                Spencer Shofner

 

8 Year olds - Team A

Head Coach:   Lee Covington

Jonathan Jones            Adam Clark            Jared Brussel               Crosby Cameron            Chris Burton

Austin Funk                Tyler Covington        Taylor Heckenburg        Hayden Karr                    Blake Bisig

Steven Arnold            Ethan Cleary

 

8 Year Olds - Team B

Head Coach:  Dean Cibotti

Gaige Major            Michael McGee            Alex Davis            Aaron Terry            Carter Siebert

Tyler Cibotti            Parker Waits                Sam Kelly            Nick Green            Tyler Greenert

Brennan Baker        Austin Davis

 

SENIOR MINOR

9 Year Old LOCAL Team

Head Coach:  Jimmy Benson

Drew Lively            Kyle Graves            Johnathon Blair            Alex Benson            Patrick O'Neal

Noah Frantz        Drew Greenwood        Evan Cripe            Michael DeLeon        Trevor Burton

Edward Mathis        Austin Metcalfe

 

9-10 Year Old LOCAL Team           

Head Coach:  Dean Coleman

Tyler Kilambi            Cody Elbert            Will Conard            John Catlett            Alex Wesley            Virgil Brown

Kyle McIntosh            Cory Coleman        Josh Derringer        Mitchell Green      Alec Straker

 

9-10 year old NATIONAL team

Head Coach:    Craig Cameron

Kyle Smith            Zach Verdea            Brandon Funk            Nolan Morris            Mike Reaves            Jake Karlen

Josh Reeves        Jonathan Price        Ben Austin                Matt Tompkins            Mike Klyczek        Cash Cameron

 

MAJOR

11 - 12 year old LOCAL team

Head Coach:  Jim Stone

Alex Grams            Jack Roller            Tyler Stone            Matt Finney            Zach Feeney            Josh Durnell

Matthew Fairfield        Robert Steltenpohl    Alec Alsup        Ryan Bell            Cameron Watkins        Trevor Lively

Zach Wagner            Zach Lambert

 

11 Year old NATIONAL team

Head Coach:  Roger Frantz

James Benson            Dylan Steele            Justin Merrill            Andrew Pendleton        Jonathan Coartney

Ryan Bruce                Layne Whitaker            Tyler Brussel        Jesse Spratt            Nathan Frantz

Max Gerdes            Dylan Banks

 

11-12 Year old NATIONAL team

Head Coach:  Jason Nichter

Jordan Simons            Jake Nichter            Eric Blair            Matt Woods        Derek Bishop            Hunter Reynolds

Zach Fields            Jordan Cripe            Chad Falone            Brian Russell        Zach Killion            Scott Reid

Josh Woods

 

JUNIOR

13-14 Year Old NATIONAL Team

Head Coach:  Bill Hornbuckle

Derek Nichter        Justyn Whalin            Stuart Slaughter            Ty Hornbuckle            Jacob Austin            Joel Hennings

Chris Kostellic        Alex Dowell            Tommy Gray            Nolan DeNise            Nick Harley            Tyler Cheatham

Cody Malone

 

"Local" District Tournament Teams - These teams will start local tournament play on 6/25/05, beginning with "Pool" play.  The District tournaments will end the 4th of July weekend:

Machine Pitch -

    7 year olds - Both SOLL 7 year old teams are in the same pool:

        @ Nelson County - Pool teams:  SOLL A, SOLL B, Valley Sports 2, Nelson County  

    7-8 year olds - Two teams - They have been sent to different pools (New!)

        @South Oldham - Pool teams:  SOLL A, St. Matthews 2, Okolona 2, Buechel 2

        @ Buechel - Pool Teams:  SOLL B, Buechel 1, St. Matthews 1, Portland,

Senior-Minor -

    9 year olds - @St. Matthews - Pool teams:  SOLL, St. Matthews 1, North Oldham, Valley Sports 1, St. Matthews 3

    9-10 year olds - @Buechel - Pool teams:  SOLL, Buechel, Metro Louisville, Nelson County, St. Matthews 1

Major -

    11-12 year olds - @Valley Sports - Pool Teams:  Valley Sports, SOLL, Okolona 1, Jeffersontown 1, North Oldham

 

"National" Teams - These teams will have the opportunity to advance to Little League International tournaments beyond the District:

National teams will begin play 7/2/05.

SOLL will field one team in each of the following categories:

9-10 year olds - @Valley Sports - Pool Teams:  SOLL, Valley Sports, St. Matthews 1, Northern KY - Boone Co.

11 year olds - @St. Matthews - Pool Teams:  SOLL, St. Matthews, N. KY- Kenton Co., N. KY. - Boone Co., Okolona

11-12 year olds - @ South Oldham - Pool Teams:  SOLL, Grant Co., Metro Louisville, N. KY. - Boone Co., Buechel

13-14 year olds - revised due to team changes.  See Junior Division All-Star bracket, below.  (double elimination)

JEFFERSONTOWN          
      JUNIOR DISTRICT     
           
SOUTH OLDHAM GAME-4     TOURNAMENT    
  SUN-7/3 1:00 P.M.          
        SITE -VALLEY SPORTS    
GAME-1            
SAT-7/2 1:00 P.M.            
              
NORTHERN KY KENTON            
  GAME-9        
VALLEY SPORTS   TUE-7/5 6:00 P.M.        
             
             
GAME-2            
SAT-7/2 3:15 P.M.            
             
BUECHEL            
GAME-5          
CARROLL CO. SUN-7/3 3:15 P.M.     GAME-12    
        THUR-7/7  7:00 P.M.    
             
GAME-3            
SAT-7/2 5:30 P.M.            
             
NORTHERN KY BOONE            
        IF GAME  
LOSER GAME-1       GAME-13  
        FRI - 7/8 7:00 P.M.  
GAME-7          
MON-7/4 2:00 P.M.   GAME-11      
    WED-7/6  7:00 P.M.      
           
LOSER GAME-5          
LOSER GAME-2   GAME-10        
    TUE-7/5 8:00 P.M.     LOSER GAME-12  
GAME-6         IF FIRST LOSS  
SUN- 7/3 5:30 P.M.            
             
  GAME-8          
LOSER GAME-3 MON-7/4 4:15 P.M.          
           
           
LOSER GAME-4          

 

Watch this space for more upcoming information!!